Історія ВППТ

Вже не перший рік священики і миряни Свято-Макарівської церкви докладають немало зусиль для справи християнської просвіти. Саме завдяки ініціативи парафії в Україні вже не один рік діє Всеукраїнське Православне педагогічне товариство. Очолює Товариство протоієрей Анатолій Затовський, заступник – протоієрей Владислав Софійчук, теперішній настоятель парафії.

Товариство об’єднує педагогів з усієї України, які працюють за різними напрямками:

 

Що було на початку…

1998 – 1999 рр.

Історія Всеукраїнського Православного педагогічного товариства (ВППТ) розпочалася зі створення Київського православного товариства у 1998 році. Тоді активісти з числа духовенства і парафіяни Свято-Макарівського храму – священики, церковні і світські педагоги, наукові співробітники, взагалі небайдужі до долі своїх дітей батьки – об’єдналися в громадську організацію – Православне педагогічне товариство. Як громадське об’єднання її було зареєстроване у Шевченківській райдержадміністрації м. Києва в кінці 1998 року.

На початку це були лекції з православної педагогіки, декілька семінарів, а у березні 1999 року вже була проведена церковно-світська конференція «Християнські цінності в освіті і вихованні». В роботі конференції взяли участь біля 200 осіб, у тому числі з 12 регіонів України. Матеріали цієї конференції були надруковані у журналі «Вісник православної педагогіки» (№1). Редакційну колегію журналу представляли протоієрей Анатолій Затовський, Голова ВППТ;  член-кореспондент АПН України Микола Борисович Євтух (сьогодні академік, який виконує обов’язки академіка-секретаря Відділення педагогіки і психології вищої школи, доктор педагогічних наук); протоієрей Владислав Софійчук, заступник Голови ВППТ, настоятель Свято-Макарівської церкви; ієрей Богдан Огульчанський, секретар ВППТ та інші.

Влітку 1999 року силами ППТ був організований і проведений літній дитячий православний табір-поселення в с. Пухівка Київської області.

В подальшому робота фахівців Православного педагогічного товариства оформилась у наступних напрямках:

  • Початкова катехізаторсько-богословська освіта на педагогічних курсах.
  • Підготовка вихователів недільних шкіл, дитячих православних таборів (форми очна і заочна, а також окремі заходи методичного спрямування).
  • Літня практика в поселеннях різних типів для слухачів курсів та членів ППТ.
  • Участь в громадських соціальних проектах (спільні заходи духовно-виховного напрямку, святкування великих релігійних свят, табори відпочинку для молоді і дітей від соціальних служб тощо).

 

2000-2002 рік

В співпраці з різними недільними школами та осередками Києва та передмістя створюються різноманітні майданчики спільного проведення різного роду навчально-виховних заходів, паломницьких відвідань, спільних святкувань та літній відпочинок дітей під керівництвом вихователів, які навчались у ППТ м. Києва. Йде також суспільно-корисна праця дітей і вихователів по благоустрою території, як біля храму, так і на місцях давніх заховань, ведеться постійна робота з дітьми у оздоровчому напрямку (проводяться дитячі літні поселення, багатоденні туристично-паломницькі походи з дітьми в Закарпатті і в Криму, робить перші кроки група скаутів православного типу). Так влітку 2001 року діти прийняли участь у таборі відпочинку «Витоки» (Черкаська область), в якому їм довелося прожити саме у скаутських умовах. Потім старші підлітки були учасниками 2 з*їзду скаутів «Джамборі», де мали певні нагороди у змаганнях.

Були також пробний скаутський водний похід на плотах по річці Десна у 2002 році, коли впродовж 10 днів група вчилася виживати у непростих умовах, з застосуванням плавзасобів та надання першої невідкладної допомоги в різних умовах. Незабутніми були враження і від походів в гори влітку 2002 року в Криму. Діти отримали можливість доторкнутися до стародавніх святинь православної культури Кримського півострову. За матеріалами попередніх двох років було випущено №2 журналу «Вісник православної педагогіки».

23квітня 2002 року рішенням Священного Синоду УПЦ створюється Синодальний відділ релігійної освіти, катехизації та місіонерства Української Православної Церкви. Голова Відділу – Високопреосвященний Филип, Архієпископ Полтавський та Миргородський. У співпраці з новоствореним Синодальним відділом у ППТа з’являються більші можливості для розширення своєї діяльності.

2003р. – Відбувся1-й Місіонерський з’їзд УПЦ (27-29 травня, м. Київ), під час якого була розглянута і прийнята у першому читанні Місіонерська концепція Української Православної Церкви (згодом схвалена Священним Синодом Української Православної Церкви). На з’їзді працювала педагогічна секція, на якій йшло обговорення усіх нагальних проблем духовно-морального виховання підростаючого покоління і розвитку православного дитячого і сімейного дозвілля.

Червень 2003р. Відбулася 1-а Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми морального виховання особистості в сім’ї та школі».

Влітку 2003 року відбуваються родинні педагогічні поселення на території Домницького монастиря Чернігівської області, де майбутні православні педагоги разом зі своїми дітьми та дітьми з різних парафій м. Києва відпочивають, навчаються і допомагають монастирю.

6-7 листопада 2003 р.В Києві проходить 1-й Установчий з’їзд Всеукраїнського Православного педагогічного товариства та науково-практична конференція «Актуальні проблеми викладання основ православного віровчення в світських закладах освіти та в недільних школах». Саме на цих форумах утворюється керівні і виконавчі органи ВППТ, а також накреслюються плани роботи на найближчий час.

 

2004р.

Йде створення регіональних організацій Всеукраїнського Православного педагогічного товариства, проводяться регіональні установчі педагогічні конференції. Навесні проходить робоча зустріч голів обласних осередків, а влітку 2004 року проводиться Всеукраїнське поселення православних педагогів у с. Хатьянівка на березі водоканалу біля Дніпра та Київського водосховища. Саме там започаткувалася добра традиція приїздити на спільні літні поселення з різних куточків України для обміну досвідом та напрацюваннями.

Влітку і восени 2004 року проходять 1-а и 2-а регіональні Місіонерські педагогічні конференції«Православне свідчення в системі освіти»: 1) м. Комсомольськ, Полтавської області, червень 2004 р.; 2) м. Ужгород, жовтень 2004р. На цих конференціях представлена робота регіональних організацій ВППТ, окремих педагогів і авторських колективів православних педагогів.

Духовним училищем Полтавської єпархії видається учбовий посібник для використання в системі релігійної освіти і катехизації «История богослужебного пения».

Розпочата робота представників Синодального відділу і ВППТ в спеціальній комісії за участю представників різних церков з написання «Концепції з викладання християнської етики» при МОН України (для загальноосвітніх шкіл).

 

2005р.

Отримана державна реєстрація громадського об’єднання Всеукраїнського Православного педагогічного товариства. Товариство нараховує більш як 20 регіональних організацій, які активно працюють безпосередньо у галузі освіти і просвіти у напрямках духовно-морального виховання. Йде обмін педагогічними доробками і досягненнями у просвітницькій роботі.

Підготовлений переклад і доопрацювання учбового посібника з християнської етики «Основи благочестя» (для старшокласників). Авторський колектив ВППТ доповнив посібник матеріалами з українського культурного надбання, що сприяло успішному просуванню цього посібника на фаховій комісії і отримання згодом грифу МОН України.

Складено пакет програм з християнської етики та основ православної культури, які були представлені з різних регіональних осередків ВППТ та від окремих авторів, для затвердження у МОН України. Вперше отримано грифи на навчально-методичні посібники для середніх загальноосвітніх закладів на 2005/06 навчальний рік.

Продовжується робота комісії з написання «Концепції з викладання християнської етики» при МОН України (для загальноосвітніх шкіл). Береться участь в християнських освітніх проектах різних регіонів (Крим, Біла Церква, Запоріжжя, Дніпропетровськ).

Духовне училище Полтавської єпархії перетворене на Місіонерське Духовне училище Української Православної Церкви. У ньому активно ведеться підготовка спеціалістів в галузі катехизаторсько-просвітницької та місіонерської роботи як для чоловіків, так і для жінок. Студентами училища є представники різних регіонів України.

При регіональних організаціях ВППТ розпочали роботу богословсько-педагогічні курси для педагогів з християнської етики та православної культури. Налагодити роботу на курсах допомагає педагогічний колектив Київських богословсько-педагогічних курсів.

2006р.

Підготовлені і проведені 24-26 травня в актовому залі червоного корпусу національного університету м. Києві 2 з’їзд Всеукраїнського Православного педагогічного товариства та Міжнародна науково-практична конференція «Національна система освіти і виховання в Україні: історія, теорія, практика». Під час з’їзду і конференції узагальнено досвід роботи по запровадженню християнських курсів в різних областях України, здобутки і проблеми їх запровадження. Учасникам надані збірник «Міжнародні, європейські та українські правові документи про статус світської та релігійної освіти», журнал «Вісник православної педагогіки» (№ 3), методична література по вихованню в перекладі на українську мову «Як нам захистити наших дітей», «Основи православної культури» як ліки від екстремізму». Матеріали з’їзду і конференції висвітлювалися в широкій освітянській пресі і підготовлені до друку у окремому збірнику.

Влітку за участю Київської держадміністрації і при активному методично-організаційному забезпеченні від фахівців ВППТ і Синодального відділу релігійної освіти, катехизації та місіонерства УПЦ започатковується експеримент в київських школах «Християнська етика в українській культурі» (для молодших класів). Учбовий рік 2006/07 для київських школярів стає роком введення у п’ятій частині шкіл столиці (а це 106 шкіл міста!) культурологічного загальноосвітнього християнського курсу для 1-4 класів.

Синодальним відділом перевидані методичні посібники для загальноосвітніх шкіл «Пастир добрий» (м. Біла Церква), програму «Біблейська історія та християнська етика» (програма Київського обласного інституту підвищення кваліфікації вчителів) і до неї поурочне планування для 1-х класів (Синодальний відділ релігійної освіти, катехизації та місіонерства УПЦ).

Ведеться робота з регіональними представниками для подальшого просування програм та методичних посібників на експертну комісію по затвердженню і отриманню грифу МОН України. Для створення методичної бази при Синодальному відділі проводиться збір інформації про всі православні християнські навчальні курси, які викладаються по Україні. Викладачі із різних регіонів проходять курси підвищення кваліфікації з предмету «Основи православної культури» (м. Запорожжя) та «Біблейська історія та християнська етика» (м. Біла Церква). Всі слухачі курсів отримують державне свідоцтво про фахову перепідготовку з цих курсів.

 

2007р.

Навесні 2007 року Місіонерське Духовне училище УПЦ перетворюється на Полтавську Духовну семінарію, відроджуючи традиції Переяславської та Полтавської духовних семінарій (280 років зі дня заснування Переяславської семінарії (1738), котра була перенесена у Полтаву (145 років із часу змінення підпорядкування семінарії губернському місту, 1862) и ліквідована у 1918 році).

Отримано грифи на учбові посібники «Таємниці твоєї душі» (м. Нововолинськ), «Веснянка»(м. Київ), «Основи благочестя» з програмою духовно-моральних бесід для учнів старших класів (м. Київ) для використання у загальноосвітніх школах. Продовжується співробітництво з АПН України та МОН України в проектах Всеукраїнської педагогічної конференції «Педагогіка духовності: православні традиції і сучасна освіта», в межах якої буде охоплений як світський досвід, так і досвід церковний.

Створений науково-методичний центр в ім’я святителя Димитрія Ростовського. Влітку в планах роботи науково-методичний центр в ім’я святителя Димитрія Ростовського проводились православні стаціонарні табори «Дзвоник» та «Орлятко», на базі яких розробляється методика проведення оздоровчих та виховних заходів в дусі православного укладу в умовах літнього табору. Ведеться накопичення дитячої та молодіжної творчості для складання методичних посібників для проведення дозвілля дітей. Розробляються освітні курси для літньої недільної школи 3-х ступенів (в умовах табірної зміни).

Ведеться розробка навчальних посібників для школи та участь в акціях МОН України по співробітництву у питаннях духовної релігійної та світського освіти (Київський проект «Християнська етика в українській культурі» (1-4 класи).

Ведеться робота по написанню методичних розробок уроків для 3 та 11 класів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *